6 gel 3d-1

Το συγκρότημα των σχολείων στην περιοχή της Νέας Ζωής. Ανάμεσά τους διακρίνεται το 6ο ΓΕΛ Περιστερίου

Enrtance-2_1200x628

Η εσωτερική είσοδος του Σχολείου μας

Εργαστήριο ΗΥ-2

Το εργαστήριο Πληροφορικής, μετά την προσφατη αναβάθμιση υλικού.

Αμφιθέατρο-4

Η σκηνή του αμφιθεάτρου.

Αμφιθέατρο-1
Α όροφος

Α΄ όροφος

Α όροφος-2
Ασανσέρ

Τοιχογραφία στους διαδρόμους του Α΄ ορόφου.

20220510_104858

Β΄ όροφος

next arrow

Η σχολικη μονάδα βρίσκεται στην οδό Μιχαλακοπούλου 2 & Αγ.Τριάδος στην Νέα Ζωή Περιστερίου και διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκη, αίθουσα θεάτρου, αίθουσα Η/Υ, εργαστήριο φυσικών επιστημών).

Η αρχική λειτουργία της, με βάση τα μητρώα των μαθητών/τριών, ξεκίνησε το 1973 ως Εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων του Λόφου Αξιωματικών. Στην συνέχεια έγινε μικτό Λύκειο Αρρένων – Θηλέων και συλλειτουργούσε με το 5ο Λύκειο Περιστερίου στην Αγία Αναστασία του Λόφου Αξιωματικών με ωράριο λειτουργίας μια εβδομάδα πρωί – μια εβδομάδα απόγευμα εναλλάξ. Στην συνέχεια φιλοξενήθηκε στο χώρο που σήμερα στεγάζεται και λειτουργεί το 8ο Γυμνάσιο Περιστερίου, μέχρι να κτιστεί το καινούργιο κτίριο, στην γωνία των οδών Μιχαλακοπούλου 2 και Αγίας Τριάδος, όπου και μεταφέρθηκε.

Σήμερα το σχολείο μας έχει το δικό του κτίριο και συστεγάζεται με το 8ο Λύκειο Περιστερίου με το οποίο μοιράζεται από κοινού υποδομές όπως αίθουσα εκδηλώσεων, αυλή και κυλικείο.

Αιμοδοσία

Καλούνται όλοι οι υποψήφιοι αιμοδότες