Υποβολή Μηχανογραφικών Δελτίων έτους 2023
You are currently viewing Υποβολή Μηχανογραφικών Δελτίων έτους 2023

Οι υποψήφιοι/ες, χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή που θα δημιουργήσουν τις επόμενες ημέρες, θα επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση  https://michanografiko.it.minedu.gov.gr  και θα επιλέγουν το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ από την Παρασκευή 7 Ιουλίου 2023 στις 13:00 μ.μ. έως τη Δευτέρα 17 Ιουλίου 2023 στις 24:00 μ.μ..

Όσοι υποψήφιοι δεν πρόλαβαν να αποκτήσουν password, μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους, είτε την ημέρα εφημερίας (Παρασκευή, 14/7/2023)  είτε τις δύο (2) επιπλέον ημέρες που θα λειτουργήσουν τα Λύκεια εντός Ιουλίου (Τετάρτη, 12/7/2023 και Δευτέρα, 17/7/2023). Επίσης, όσοι υποψήφιοι δεν ενθυμούνται το password που ήδη είχαν δημιουργήσει στο σχολείο τους, μπορούν είτε να απευθύνονται στο Λύκειό τους τις ίδιες ημέρες ή εναλλακτικά και εφόσον είχαν δηλώσει προσωπική διεύθυνηση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (κατά τη δημιουργία του password), να ορίσουν νέο password μέσα από την εφαρμογή του Μ.Δ. με την επιλογή «Υπενθύμιση κωδικού ασφαλείας», χωρίς να μεταβούν στη σχολική μονάδα.

Δικαιούχοι υποβολής του Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ είναι:

– Οι υποψήφιοι που υπέβαλαν Αίτηση-Δήλωση και συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ημερησίων ή εσπερινών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ του 2023. Για την υποβολή του εν λόγω Π.Μ.Δ. θα χρησιμοποιήσουν τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) που έχουν ήδη δημιουργήσει.

– Οι τελειόφοιτοι των ημερησίων ή εσπερινών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ του τρέχοντος σχολικού έτους που δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ/ΕΠΑΛ του 2023. Η δημιουργία του προσωπικού κωδικού ασφαλείας (password) από αυτούς τους υποψηφίους για υποβολή Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου, πραγματοποιείται στο σχολείο φοίτησής τους.

Αιμοδοσία

Καλούνται όλοι οι υποψήφιοι αιμοδότες