Οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.)
You are currently viewing Οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.)

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

σύμφωνα με την υπ΄ αρ. πρωτ. 114366/ΓΔ4/12-10-2023 Υ.Α. η  Ενισχυτική  Διδασκαλία  Ειδικών  Μαθημάτων  (Ε.Δ.Ε.Μ.)  των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Λυκείου και της Δ΄ τάξης Λυκείου των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. για το σχολικό έτος 2023-2024 περιλαμβάνει τα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα:

1)  Ελεύθερο Σχέδιο,

2)  Γραμμικό  Σχέδιο,

3)  Γαλλικά,

4)  Γερμανικά,

5)  Ιταλικά,

6)  Ισπανικά,

7)  Αρμονία,  Ακουστική, Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων καλύπτει 2-6 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος.

Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και τέσσερα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων.

Ως τμήμα μαθήματος ορίζεται κάθε ομάδα μαθητών/τριών που παρακολουθούν το ίδιο μάθημα.

Σε κάθε τμήμα μαθήματος Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων συμμετέχουν έξι (06) μαθητές/τριες το ελάχιστ

Παρακαλούνται όσοι κηδεμόνες ενδιαφέρονται για τη συμμετοχή των παιδιών τους στο πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας να υποβάλουν έως και την Τετάρτη, 11/11/2023, την επισυναπτόμενη Υπεύθυνη Δήλωση αυτοπροσώπως ή με σήμανση για το γνήσιο της υπογραφής τους (ΚΕΠ ή Ψηφιακή βεβαίωση εγγράφου).

Οδηγίες για την οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων ΕΔΕΜ

Αιμοδοσία

Καλούνται όλοι οι υποψήφιοι αιμοδότες