Γλυκάκι από τον τόπο σου
You are currently viewing Γλυκάκι από τον τόπο σου

Η περιβαλλοντική ομάδα του 6ου ΓΕΛ Περιστερίου, στο πλαίσιο ένταξης του σχολείου στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Αειφόρου Εκπαίδευσης «Διατροφή, Περιβάλλον και Υγεία» που λειτουργεί το ΚΕ.ΠΕ.Α Ιεράπετρας/Νεάπολης και σχετικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και μαθητών σε θέματα αειφορίας και διατροφής, διοργάνωσε στον χώρο του σχολείου μας την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου μια θεματική γιορτή με τίτλο «Γλυκάκι από τον τόπο σου». Μαθητές από την Α’ λυκείου, και όχι μόνο, έφεραν τα γλυκά που  έφτιαξαν χρησιμοποιώντας παραδοσιακά ελληνικά προϊόντα και τα προσέφεραν σε συμβολικές τιμές στη σχολική μας κοινότητα. Το ποσό που συγκεντρώθηκε θα αξιοποιηθεί σε δράσεις της  ομάδας για τη διαμόρφωση και προώθηση του περιβαλλοντικού πνεύματος του σχολείου μας.

Αιμοδοσία

Καλούνται όλοι οι υποψήφιοι αιμοδότες